KAYRAK TAŞI TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA DETAYLARI

Cephe ve zemin kaplamalarında kullanılan kayrak taşı kaplama, ısı ve su izolasyonu sağlamaktadır. Dış cephe duvar kaplamasında kullanıldığı gibi iç cephe kaplamasında da kullanılabilir. 1-3 cm kalınlıktaki kayrak taşı; ev kaplama,duvar kaplaması, barbekü, şömine, iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 12-13 m2 yüzey kaplanabilmektedir. 4-6 cm kalınlıktaki taş; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina su basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır, 1 tonu ile 9-12 m2 yüzey kaplanır. Kayrak taşı fiyatları m2 hesaplamasına ve uygulama alanına göre değişmektedir. 6-10 cm kalınlıktaki taşlar kelebek duvarı, çim arası harçsız olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, beton derzli olarak araç yollarında, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlarla kullanılmaktadır. 1 ton ile 5-6 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

Kayrak taşı modelleri

Ebatlı kayrak taşı; Doğadan Klasik olarak çıkarılıp kullanılan kayrak taşı’nın çeşitli ebatlarda işlenip iç cephe dizayn ve dış cephe kaplamasında kullanılabilmesidir.
Çıta kayrak taşları; Çıtalar şeklinde dilimlenerek, estetik iç ve dış cephe kaplamalarında kullanılır.1-3cm kalınlığında 2 cm en ve 10 cm uzunluğunda kayrak taşının makinede dilimlenmesiyle elde edilir.
Kayrak; Doğada bulunan kayalardan ince yaprak şeklinde ayrılabilen, ince taneli killi bir kaya taşı çeşitidir.

1 ton kayrak taşı fiyatı duvar kaplama taşı, bahçe yer adım döşeme taşı ve renklerine göre 450 ile 550 lira fiyatları arasında değişmektedir.