KAYRAK TAŞI TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA DETAYLARI

Cephe ve zemin kaplamalarında kullanılan kayrak taşı, ısı ve su izolasyonu sağlamaktadır. Dış cephe duvar kaplamasında kullanıldığı gibi iç cephe kaplamasında da kullanılabilir. 1-3 cm kalınlıktaki kayrak taşı; ev kaplama,duvar kaplaması, barbekü, şömine, iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 12-13 m2 yüzey kaplanabilmektedir. 4-6 cm kalınlıktaki taş; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina su basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır, 1 tonu ile 9-12 m2 yüzey kaplanır. Kayrak taşı fiyatları m2 hesaplamasına ve uygulama alanına göre değişmektedir. 6-10 cm kalınlıktaki taşlar kelebek duvarı, çim arası harçsız olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, beton derzli olarak araç yollarında, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlarla kullanılmaktadır. 1 ton ile 5-6 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

Kayrak taşı modelleri

Ebatlı kayrak taşı; Doğadan Klasik olarak çıkarılıp kullanılan kayrak taşı’nın çeşitli ebatlarda işlenip iç cephe dizayn ve dış cephe kaplamasında kullanılabilmesidir.
Çıta kayrak taşları; Çıtalar şeklinde dilimlenerek, estetik iç ve dış cephe kaplamalarında kullanılır.1-3cm kalınlığında 2 cm en ve 10 cm uzunluğunda kayrak taşının makinede dilimlenmesiyle elde edilir.
Kayrak; Doğada bulunan kayalardan ince yaprak şeklinde ayrılabilen, ince taneli killi bir kaya taşı çeşitidir.

1 ton kayrak taşı fiyatı duvar kaplama taşı, bahçe yer adım döşeme taşı ve renklerine göre 450 ile 550 lira fiyatları arasında değişmektedir.