KAYRAK TAŞI ÖZELLİKLERİ VE UYGULAMA DETAYLARI

Kayrak; Doğada bulunan kayalardan ince yaprak şeklinde ayrılabilen, ince taneli killi bir kaya taşı çeşitidir. Cephe ve zemin kaplamalarında kullanılan doğal kayrak taşı, ısı ve su izolasyonu sağlamaktadır. Bu taşlar dış cephe duvar kaplamasında kullanıldığı gibi iç cephe kaplamasında da kullanılabilir. 1-3 cm kalınlığındaki taşlar; ev kaplaması, duvar kaplaması, barbekü, şömine, iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlarla kullanılır. 1 tonu ile 12-13 m2 yüzey kaplanabilmektedir. 4-6 cm kalınlıktaki taş; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina su basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır, 1 tonu ile 9-12 m2 yüzey kaplanır. Kayrak taşı kaplama fiyatları m2 hesaplamasına ve uygulama alanına göre değişmektedir. 6-10 cm kalınlıktaki taşlar kelebek duvarı, çim arası harçsız olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, beton derzli olarak araç yollarında, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlarla kullanılmaktadır. 1 ton ile 5-6 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

1 ton kayrak taşı fiyatı;  duvar kaplama, bahçe zemin döşeme ve renklerine göre 450 ile 550 lira fiyatları arasında değişmektedir.

Türkiyede doğal taşlar, yerkabuğu üzerinde böylesi jeolojik oluşumlara bağlı geniş alanlarda mermer ile
birlikte kayrak gelişiminin gözlenebildiği ülkeler
arasındadır. “Masif” ya da kristalen kompleks
olarak haritalanan bu alanlar Türkiye’de geniş yayılımlara sahiptir; bu durum Türkiye’deki
önemli kayrak potansiyelinin varlığına işaret etmektedir. Türkiye’deki metamorfik kayaların yüzeylediği
alanlar gözlemlenebilmektedir.

Kayrağın da içerisinde bulunduğu doğal yapı
taşı endüstrisi, dünyada 50’den fazla ülkeyi kapsayan önemli ve geniş yayılıma sahip bir sektördür . Asya ve Avrupa bu endüstrinin başını çekmektedir. Dünyadaki bu iki kıta doğal
yapı taşı üretiminin çok büyük bölümünü elinde
tutmaktadır

Kayrak taşı modelleri

Ebatlı kayrak taşları; Doğadan klasik olarak çıkarılıp kullanılan taşların, çeşitli ebatlarda işlenip iç cephe dizayn ve dış cephe kaplamasında kullanılabilir hale getirilmesidir.
Çıta kayrak taşları; Çıtalar şeklinde dilimlenerek, estetik iç ve dış cephe kaplamalarında kullanılır. 1-3cm kalınlığında 2 cm en ve 10 cm uzunluğunda taşın makinede dilimlenmesiyle elde edilir.